Jak pít tequilu? Sůl a skořici nechte raději v kuchyni
Tequilu má spousta lidí spojenou především s pokročilou hodinou bujarých večírků. Jenže tuto pověst si destilát z agáve rozhodně nezaslouží. Kvalitní tequila dokáže nabídnout gurmánský požitek stejně jako prémiový rum či whisky. Vychutnat si ji přitom můžete samotnou i v koktejlu. Hlavně se nenechte svést na scestí mýty, které kolem pití tequily panují. Mexičanům totiž rituály se skořicí či solí přivodíte namísto radosti spíše infarkt.
Kde vznikla tequila?
Předkem tequily je mezcal, další destilát z Mexika, známý pro svoji nakouřenou vůni a chuť. Technologie destilace mezcalu ze šťávy ze srdcí agáve se poprvé rozšířila z pobřežní oblasti Nové Galicie do horských údolí Amatitán, Tequila, Magdalena a El Arenal v polovině 17. století. Mezcal v těchto oblastech byl ale tak charakteristický, že se mu začalo říkat tequila podle jednoho z měst výroby. Dnes je tequila stejně jako šampaňské či koňak vázána na konkrétní území. Podle mexických zákonů se může vyrábět pouze v pěti oblastech regionu Tequila.
Pravá tequila vzniká pouze z Agáve modré (Weberova agáve), přičemž se používá srdce této rostliny. To se rozřeže do kotle, ve kterém se několik hodin vaří. Díky tomu pustí šťávu, která se zahustí a změní barvu. Výsledná hmota se vylisuje, tekutina následně kvasí tři dny v kádích. Poté se vydestiluje a nechá uzrát v sudech.
Druhy tequily
Základním parametrem pro rozdělení tequil je doba zrání. Mexické normy zmiňují čtyři druhy tequily:
Bianco
Nebo také plata, česky bílá či stříbrná. Doba zrání je 0–2 měsíce v ocelových či neutrálních dubových sudech. Zlatá tequila se vyrábí z té stříbrné, která je dobarvována karamelem.
Reposado
Doba zrání musí překročit dva měsíce, ale nesmí být delší než jeden rok. Používají se dubové sudy jakékoliv velikosti.
Añejo
Tato tequila zraje minimálně jeden rok, nikoliv však více než tři roky. Pro añejo tequilu jsou typické malé dubové sudy.
Extra Añejo
Tato kategorie byla do legislativy zařazena v roce 2006 a minimální doba zrání v dubových sudech jsou tři roky.
Setkat se můžete také s dělením na 100% agáve a mixtos. Tento typ musí obsahovat minimálně 51 % agáve, zbytek ale mohou tvořit jiné cukry. Pokud chcete opravdu kvalitní tequilu, sáhněte vždy po 100% agáve.
Délka zrání tak určuje spíše chuť než kvalitu produktu. Čím déle v sudu tequila ležela, tím jemnější bude. Naopak kratší doba zrání znamená více chuti agáve.
Jak pít tequilu?
Dobře načepované pivo nesmí mít pěnu, podáváme ho při pokojové teplotě a před napitím sníme měsíček ananasu. Zní vám to pekelně? Podobně mohou na Mexičany působit naše tequilové rituály. Doporučení, že stříbrná tequila se pije vychlazená se solí a citronem a zlatá tequila se skořicí a pomerančem, jsou pouhými prodejními triky. Ty měly pomoci ke zvýšení konzumace nekvalitních tequil – chuť citrusů a koření totiž zamaskuje chuť destilátu.
Podobně je na tom i takzvaná bouchaná tequila, tedy varianta, kdy destilát ředíme bublinkovou limonádou (nejčastěji Spritem). Ani tímto podáváním se před Mexičany moc nechlubte. Zapomeňte také na pověru, že láhev tequily má mít na dně červa. Ten se vyskytuje pouze u některých typů mezcalu jako Gusano Rojo, a to spíše výjimečně.
Kvalitní tequila nabízí plnou chuť, kterou by byla škoda překrýt něčím dalším. Takovou si můžete bez obav vychutnat samotnou, nechlazenou a bez ledu, po malých doušcích. Kvalitní tequily nalévejte do degustační sklenky podobně jako rum či whisky, případně použijte koňakovou sklenici.
Drinky z tequily
Pokud dáváte přednost koktejlům, máme pro vás dobrou zprávu. S tequilou si jich můžete vychutnat hned několik. Díky rozvoji kategorie prémiových nealkoholických nápojů se na trhu objevila i celá řada kvalitních grepových limonád. Smíchejte ji s tequilou a máte populární Palomu.
Margarita
Suroviny:
6 cl tequily reposado
3 cl pomerančového likéru
3 cl čerstvé limetkové šťávy
1,5 cl cukrového sirupu
Příprava:
Nachlaďte si koktejlovou sklenici a připravte ingredience. Limetkovou šťávu nejsnáze vymačkáte lisem na citrusy. Veškeré ingredience nadávkuje pomocí odměrky přímo do koktejlového shakeru naplněného ledem. Pořádně protřepejte a přes barové sítko přeceďte do sklenky. Ozdobte osminkou limetky.
Tequila Sunrise
Suroviny:
4,5 cl tequily reposado
9 cl čerstvé pomerančové šťávy
1,5 cl grenadiny
Sklenku typu tumbler naplňte po okraj kostkami ledu. Nadávkujte tequilu a pomerančovou šťávu přímo do sklenice. Zlehka promíchejte barmanskou lžičkou. Na závěr přidejte navrch grenadinu, čímž vytvoříte efekt vycházejícího slunce. Ozdobte plátkem pomeranče.
El Diablo
Suroviny:
4 cl tequily reposado
2 cl černorybízového likéru
2 cl čerstvé limetkové šťávy
1 cl zázvorového sirupu
8 cl zázvorové limonády (Ginger Ale)
Příprava:
Nachlaďte si koktejlovou sklenici a připravte ingredience. Limetkovou šťávu nejsnáze vymačkáte lisem na citrusy. Veškeré ingredience vyjma zázvorové limonády nadávkuje pomocí odměrky přímo do koktejlového shakeru naplněného ledem. Pořádně protřepejte a přes barové sítko přeceďte do sklenky na kostkový led. Dolijte zázvorovou limonádou a ozdobte limetkou a koktejlovou třešní.
Až vám příště někdo nabídne panáka kvalitní tequily, nebojte se. Směle ochutnejte a uvidíte, že tequila nemusí být jen večírkovým pitím. Dokáže být i sofistikovaným nápojem. Pokud právě takovou tequilu chcete vyzkoušet, ale nevíte, kde ji sehnat, nasměrujeme vás. Na našem e-shopu Barman.cz seženete ty nejlepší destiláty a kompletní barmanské vybavení.